Veebinar: Trendikad mitmeaastased toidutaimed

Õpime lähemalt tundma mitmeaastaseid toidutaimi 17. märtsil kell 12-14 Zoom platvormis.

Põhjamaises aiandus- ja söögikultuuris teevad hetkel suurt võidukäiku mitmeaastased toidutaimed ehk püsikud. Milleks eelistada mitmeaastaseid taimi üheaastastele? Ja millised on hetkel populaarsemad mitmeaastased toidutaimed, mis kasvavad tagasi igal aastal?

Tule osale meie veebinaril ja õpi kuidas hõlpsasti ise kasvatada toitainerikkaid ja keskkonnasõbralikke mitmeaastaseid toidutaimi, mis sobivad igasse aeda, tagahoovi või maalapile.

Kõigile on ilmselt tuttav sihvakas spargel või lopsakas rabarber, aga on veel palju teisi põnevaid püsikutest toidutaimi mida avastada. Näiteks hanemalts, spinat oblikas, mustjuur jt. Kord kui need taimed mulda saavad, tulevad need igal kevadel jälle tagasi, ilma et peaks uuesti külvama või istutama. Mitmed neist kasvavad hästi varjulises aianurgas või puude all, kus nõudlikumad üheaastased taimed hästi ei edene. Ühed on eriti varajased tärkajad, mistõttu võib maitsvat saaki saada tavapärasest mitu kuud varem. Teised on aga hea külmataluvusega ja võivad kasvada veel kuni lumise jaanuarikuuni(!). Mitmeaastaste toidutaimede kasvatamisega lood sa endale peaaegu aastaringselt mitmekülgse (gurmee) toidulaua ning avastad uusi põnevaid maitseid ja värve oma taldrikul.

Sellel veebinaril saad teada:

  • mis on mitmeaastased toidutaimed
  • mitmeaastaste toidutaimede kasvatamise ja tarbimise eelised
  • milliseid taimi kasvatada ja aeda valida, hetketrendid
  • kuidas püsikute seemneid külviks ette valmistada 
  • kuidas püsikutega oma toidulauda rikastada

Meie koolitaja on soomlanna Henna Jämsä  –  aednik, permakultuuri praktik, hobikokk ja muusik, kes on tegelenud püsikute kasvatamise tutvustamisega juba aastaid. Koos kolleegidega on Henna tõlkinud Soome keelde Rootsis välja antud menukid: Weiss, Sjöberg, Larsson: “Fleråriga grönsaker / Monivuotiset vihannekset” (Mitmeaastased köögiviljad) ja Weiss, Sjöberg “Skogsträdgården/Metsäpuutarha” (Toidusalu). Püsikute kasvatamine ja tarbimine on mõlemas riigis nii aianduses kui toidumaailmas suur trend. Ta on sellel teemal teinud mitmeid loenguid ja koolitusi, sh Linnataru stuudios ning on põnevil oma lemmikteemal taaskord teadmisi ja kogemusi jagama. Henna tutvustab loengus lähemalt ka oma muljetavaldavat püsikute seemnekollektsiooni, mis on Põhjamaises kliimas ära testitud ja ennast hästi tõestanud.

Veebinari hind on 25 eurot. Koolitus toimub inglise keeles Zoom platvormis. Taimi tutvustatakse koolitusel ka eesti keeles.

NB! Linnataru stuudios toimub huvilistele otse-veebinari ühisvaatamine ja seemnevahetus. Arutame ka lähemalt, millist kasvukohta püsikutele valida ja kuidas seemneid ette valmistada. Samuti saab soetada seemneid Henna Jämsä isiklikust kollektsioonist.