Permakultuurist kui elustiili disainist

Permakultuur seostub enamus inimestele näpud mullas peenarde vahel toimetamisega, kuid see on palju enamat kui toidu kasvatamine või erinevad ökohäkid, mis õpetavad säästlikumat tarbimist ja prügi sorteerimist.

Mis on permakultuur?

See on holistiline ehk terviklik disainisüsteem ja filosoofia, mis tugineb kaheteistkümnele põhiväärtusele-eetikale, lähtudes looduslike ökosüsteemide toimimisest. Permakultuur võib laieneda väga paljudele elualadele. Muuhulgas pakub see tõhusaid lahendusi meie elukorralduse ümber kujundamiseks, aidates luua teadlik ja jätkusuutlik eluviis. Permakultuuri viljelemine hõlmab omakorda hoolikat kaalutlemist ja disaini, et maa, iseenda ja teiste elusolenditega harmooniliselt ja arvestavalt koos eksisteerida.

Permakultuuri ajaloost

Ametlikult on permakultuur alguse saanud 70-ndatel aastatel Austraalias, kuid tegelikult on loodusprotsessidele ja -nähtustele tuginevaid põhimõtteid ja arusaamu praktiseerinud paljud varasemad kultuurid ja põlisrahvad, ka meie esivanemad. Nende printsiipide rakendamine oma elus, võimaldab tõsta produktiivsust, vähendada raiskamist, toetades ühtlasi keskkonna tervist ja heaolu ning isiklikku ökosüsteemi.

Permakultuurne eluviis julgustab meid ümbritseva keskkonnaga arvestama ja harmooniliselt kooseksisteerima. Selle asemel, et püüda jõuga sobituda mingisse kunstlikult loodud formaati, õpetab permakultuur vaatlema looduslikku, loomulikku elu ja joonduma oma tegemistes selle orgaanilise süsteemiga, mille osaks me inimestena kõik oleme. Keerates näod taas looduse poole, elame me küllusliku elu ka tuleviku võtmes.

Kuidas luua omale aastaringselt mitmekülgne toidulaud?

11. novembril toimub Linnataru stuudios esimene koolitus. Meil on külas aednik ja permakultuuri edendaja Henna Jämsä Soomest, kes tutvustab just praegu trendikaid mitmeaastaseid köögivilju. Ta on lubanud kaasa võtta ka oma muljetavaldama seemnekollektsiooni, mida saab lähemalt näha ja uurida.

Rohkem infot koolituse kohta leiad SIIT.