Permakultuuri põhireeglid IV: RAKENDA ISEREGULATSIOONI JA ARVESTA TAGASISIDET

Selleks, et kindlustada süsteemide edukat toimimist, tuleb vältida ebasobivaid tegevusi. Permakultuur tugineb pideva evolutsiooni teadvustamisele, et disain saaks kohastuda muutuvate asjaoludega.

Aga kuidas neid põhimõtteid oma elus praktiliselt rakendada?

Eneseteadlikkus – oleme kõik mõjutatud ümbritsevast keskkonnast, sest nii toimib loodus. Oluline on mõista, kas sinu uskumused, hobid, vaated ja väärtused on loodud teiste või sinu enda poolt. Saades eneseteadlikumaks, aitab see paremini mõista, miks me maailma ühel või teisel viisil näeme. Teiste mõjutustest hoolimata, on oluline omada individuaalset jõudu, et ise mõelda ja otsustada, mis on õige.

Iseseisvus – loodus ei vaja külluse loomiseks aednikku, kes tema järele valvaks. Ta hoiab ja taastab ennast läbi disaini ise. Selle asemel, et kogu oma ressurss kulutada teiste poolt loodud asjade ja teenuste tarbimisele, õpi ise rohkem tegema. Näiteks kasvata endale toitu, korja metsast marju ja seeni ning tee hoidiseid, paranda ja renoveeri vanu asju, valmista ja ehita midagi või tegele erinevate kunstidega. Me ei pea kõike ise tegema, kuid võiksime õppida natuke rohkem iseendile toetuma. See aitab olla jätkusuutlikum ning tagab tegemise protsessist tuleva rahulolu ja õnnetunde.

Kogukond – kas suudad luua rohkem isetoimimist oma kogukonna sees? Kui kulutad oma raha rohkem kohalikele kaupadele-teenustele ja ettevõtetele, mille eesmärgid ja vaated sinuga ühtivad, aitad neil kasvada ja hoida väärtust kogukonnas. Nii on suurem tõenäosus, et see ringiga sinu juurde tagasi jõuab. Sinu valikud mängivad ka olulist rolli ökosüsteemide mõjutamises.

Tagasiside – võta aega ja vaata üle oma elu erinevad valdkonnad, hinnates mis sinu jaoks töötab ja mis mitte. See võib olla mõni kõrvalprojekt, põhisissetulek, treening, sõprus, suhted, õppimine või mis iganes muu asi. Ole avatud, enda vastu aus ja aktsepteeri tagasisidet. See ei tähenda tingimata, et sa pead millestki oma elus täiesti loobuma, kuid see võimaldab sul korraks kõrvale astuda ja leida lahendusi oma tegevuste ümber kujundamiseks.