Looduses on kõigel oma kindel eesmärk. Permakultuuris on maa kujundamise aluseks loodust järgiv põhimõte, et iga süsteemi osake peab teenima eesmärki. Seda põhimõtet saab omakorda kohaldada oma elustiilile.
Vaata üle, kas need asjad ja tegevused, millele sa oma igapäevast ressurssi kulutad, lisavad sinu elule ka sisulist väärtust:
Töö – ligi pool oma päevast veedame me tavaliselt tööl ja/või tööd tehes. Küsi endalt: mida töö sulle sinu investeeritud aja eest vastu annab? Aega kui meie kõige väärtuslikumat ressurssi ei ole võimalik taastoota, kuid raha seevastu on. Mõtiskle, mis on see, mida sa tegelikult oma aega panustades vastu saada soovid, et võiksid keskenduda õige “saagi” saamisele.
Aeg – kui sa kasutad oma kõige väärtuslikumat ressurssi, siis kas saad selle eest ka väärilist vastu? Me teeme paljusid asju pelgalt harjumusest. Kui võtame aga hetkeks aja maha ning hindame kõrvalt neid tegevusi, millele oma aega kulutame, võime märgata, et paljud neist lisavad tegelikult väga vähe väärtust meie elule. Teistpidi vaadatuna, juhul kui need tegevused annavad meile väärtust, siis kas saaksime olla veel produktiivsemad? Proovi saada rohkem vastu oma väärtusliku aja eest.
Toit – kuidas sa oma keha toidad ja missuguse kvaliteediga toitu sa sööd? Kas saad toidust kätte piisavalt häid ja kasulikke toitaineid-vitamiine, mida su keha tervise ja heaolu tagamiseks vajab? Proovi saada oma toidust kätte parim võimalik ning väldi vähemväärtuslikku toitu.
Raha – ära karda küsida väärt tasu tehtud töö eest. Sageli kipume pakkuma tööd, mida teeme tõelise kirega, kas tasuta (näiteks vabatahtlikuna) või madala tasu eest, kuna meile tundub see aeg, mida sellisesse töösse paneme väiksema raiskamisena. Kui sa õpid küsima õiglast tasu selle eest, mida teed kire ja täie pühendumisega, võib mõni huvi või hobi kujuneda sulle heaks sissetuleku allikaks. Ära pelga saada tulu ka nende tegevuste eest, mida sa tõeliselt armastad teha.
Liikumine – paljudel meist on kujunenud harjumus oma keha treenida või mingi füüsilise liikumisega tegeleda, kuid sageli teadvustamata, miks ja kuidas me seda teeme. Näiteks jooksmise puhul tuntakse sellist nähtust nagu “junk miles” – siis kui tehtud füüsiliselt pingutusest läbimõtlemata distantsi või jooksutempo tõttu otsest tulu ei saada. Lähenedes teadlikumalt füüsilistele praktikatele, saame igakordsest pingutusest palju rohkem tulu.
Head ja viljakat uut aastaringi, armsad Linnataru sõbrad!